Spotřebitelé
Většina spotřebitelů brambory nakupuje v obchodní síti, nejčastěji v supermarketech. V nich existuje celoroční nabídka balených praných nebo kartáčovaných brambor o hmotnosti 2 kg až 25 kg.
Vedle toho si někdy brambory můžete nabrat volně, a to zejména v období od června, kdy na trh vstupují rané české brambory. Ty poznáte podle typické „potrhané“ slupky a mnoho spotřebitelů je pro jejich výraznou a nezaměnitelnou chuť považuje za nejlepší.
Dobrou zkušenost lze učinit na tržnicích, kde můžete vybírat od více trhovců, porovnávat nejenom cenu, ale i kvalitu, různé odrůdy nebo už jít za tím „svým“ prodavačem, o kterém víte, že nabízí kvalitní zboží. To platí i o nákupu přímo u pěstitelů na farmách.
Zvláštní skupinou spotřebitelů jsou samozásobitelé, zahrádkáři, kteří výběr a pěstování těch nejlepších brambor mají od začátku pod kontrolou a na své výpěstky nedají dopustit.
Naše rady budou tedy směřovat především k první skupině.
Co musí obchod dodržet, jaké jsou požadavky na kvalitu brambor, jak mají být brambory v obchodě označeny a ostatní práva spotřebitelů naleznete v legislativní sekci.
Zde bychom si měli říci o tom, jak vybírat brambory, něco víc.
Kromě již zmiňovaných raných konzumních brambor musí být ostatní brambory označeny tzv. varným typem. To je velmi důležité. V současné době je totiž možnost výběru podle odrůd omezená. Nikdo vám nezaručí, že odrůda, která byla minule tak výborná, bude v obchodě stále v nabídce. Zástupce odrůd základních varných typů byste v nabídce měli najít vždy.