brambor.info: Vše, co jste chtěli vědět o bramborech

Odrůdy

Ilustrační obrázek

Do devadesátých let minulého století se u nás pěstovalo kolem 40 odrůd brambor. Ke konzumním účelům se jich využívalo kolem 30. Vždy existovala jedna nosná odrůda, která na trhu s přehledem dominovala, například Krasava, Radka, Karin. Dovoz zahraničních brambor, vyjma sadbových, neexistoval. V posledních letech se situace podstatně změnila.

V České Republice je ve státní odrůdové knize zapsáno 161 odrůd brambor (stav roku 2008). Jedná se o 34 odrůd velmi raných, 51 odrůd raných, 49 odrůd poloraných a 27 odrůd polopozdních až pozdních. Z těchto odrůd registrovaných v ČR je nejvíce zastoupeno německých odrůd (66), českých (49) a holandských (42), zbytek tvoří dvě odrůdy z Francie a dvě z Rakouska. Členství v EU nám ale přineslo možnost pěstovat odrůdy zapsané v tzv. Společném katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin, kterých je bezmála 1200. V praxi to znamená, že se na našich polích v roce 2008 pěstovalo 223 odrůd. Proč takové množství a jaký je mezi odrůdami vlastně rozdíl?

Obecná definice odrůdy říká, že se jedná o skupiny organizmů, které v rámci rostlinného druhu tvoří vyhraněnou skupinu v mezích dané biologické proměnlivosti.

Rozdílné vlastnosti  odrůd využívají zejména pěstitelé a zpracovatelé. Máme na mysli především rozdíly mezi  morfologickými, fyziologickými, cytologickými, chemickými a  hospodářskými znaky.  Spotřebitelé se budou orientovat hlavně podle varného typu a  podle  délky vegetační doby.

Zahrádkáři ještě přidají výnosové znaky a odolnost proti chorobám a škůdcům. 

Ilustrační obrázek - Valfi