brambor.info: Vše, co jste chtěli vědět o bramborech

Recepty

bramborDo lidové kuchyně pronikly brambory v českých zemích ve 20. a 30. letech 19. století. Nejstarší českou kuchařskou knihou, ve které se brambory objevují, je pravděpodobně „Kniha kuchařská“, vytištěná v Praze u Kateřiny Koniášové v roce 1712.  S jídly z brambor se můžeme setkat i v knihách M. D. Rettigové (1785-1845).

Frankfurtská polévkaDnes můžete najít bezpočetné množství receptů, jejichž základem jsou brambory. Zpravidla jde o různé obměny základních verzí bramborových jídel.

My vám nabízíme tradiční a osvědčené recepty, které se o popularizaci brambor v české kuchyni zasloužily nejvíce.

S potřebnými surovinami (vedle brambor) a způsoby přípravy můžete libovolně experimentovat tak, že vyrobíte svůj originální a úspěšný recept. Pokud nám ho zašlete, rádi ho vyzkoušíme a umístíme i s Vaším jménem na naše stránky.

Cibulový bramborový salát , Bramborová polévka tradiční, Kulajda , Nové brambory na kyselo , Nové brambory pečené , Brambory s houbami na kyselo , Bramborový guláš II , Brambory zapečené s tvarohem , Bramborové škubánky , Bramborové knedlíky se švestkami , Bramborák , Slovenské halušky s brynzou

Cibulový bramborový salát

Cibulový salát500 g brambor, 2 menší cibule.

Zálivka: 2 až 3 lžíce vlažné vody, 1 lžíce oleje, ocet podle chuti, mletý pepř, cukr, sůl.

Brambory důkladně omyjeme a dáme vařit ve slupce. Uvařené brambory oloupeme a ještě teplé pokrájíme na plátky. Přidáme drobně nakrájenou cibuli a zalijeme zálivkou připravenou smícháním uvedených přísad. Lehce promícháme a salát podáváme teplý i studený jako přílohu ke smaženým či pečeným pokrmům.

Bramborová polévka tradiční

300 g brambor, 100 g kořenové zeleniny, ½ hlávky kapusty, 10 g sušených hub, 30 g dušených krupek, 1,5 l vody, 50 g sádla, 30 g hladké mouky, s ůl, kmín, majoránka, 2 stroužky česneku, 2 lžíce husté kyselé smetany

Sušené houby necháme nabobtnat ve studené vodě, pak je vymačkáme a drobně usekáme. Očištěné a omyté brambory i zeleninu rozkrájíme na nudličky, zalijeme osolenou vodou, přidáme rozsekané houby a vaříme. Když je vše měkké, zahustíme polévku zlatou jíškou připravenou ze sádla a mouky, vmícháme do ní dušení krupky, okořeníme ji drceným kmínem, špetkou majoránky a povaříme. Při podávání dáme na každý talíř lžičku husté kyselé smetany.

Kulajda

500 g brambor, 1 l vody, 0,5 l mléka nebo smetany, 150 g čerstvých hub, 50 g másla, 50 g hladké mouky, 5 zrnek pepře, ¼ bobkového listu, špetka tymiánu, 1 - 2 nové ko ření, 1 malá cibule, ocet podle chuti, kmín, sůl

Očištěné a na plátky nakrájené houby podusíme na másle s jemně rozkrájenou cibulí, zalijeme polovinou vody, přidáme oloupané a na kostky rozkrájené brambory, kmín, sůl a vaříme. Koření povaříme v druhé polovině vody a vývar procedíme do polévky. Když jsou brambory měkké, zalijeme polévku mlékem nebo smetanou se zakvedlanou moukou, chvíli povaříme a podle chuti přikyselíme.

Nové brambory na kyselo

1 kg brambor, 80 g másla, 150 g čerstvých hub, 30 g hrubé mouky, 2 cibule, ½ bobkového listu, kmín, s ůl, 0,5 l kyselé smetany, 3 natvrdo vařená vejce, 1 lžíce sekaného kopru, 1 lžíce octa

Oškrábané a omyté brambory rozkrájíme na půlky a uvaříme v osolené vodě s kmínem a bobkovým listem. Očištěné, na plátky rozkrájené houby podusíme do měkka na polovině másla s jednou jemně rozkrájenou cibulí, trochou soli a špetkou kmínu. Z druhé poloviny másla a mouky připravíme jíšku, zředíme ji smetanou a povaříme na hustou omáčku. Do omáčky přimícháme houby, rozsekaná vejce, čerstvý kopr a podle libosti ji přikyselíme octem. Do hotové vložíme uvařené a scezené brambory.

Nové brambory pečené

1 kg brambor, olej, sůl, kmín

Na pomazánku: 250 g strouhaného sýra (eidam apod.), 1 krémový sýr, 1 stroužek česneku

Brambory oškrábeme, omyjeme, osušíme a rozkrájíme na půlky. Řeznou stranou je poskládáme na pomaštěný plech, potřeme je olejem, posypeme kmínem, osolíme a upečeme v troubě. Podáváme k nim pomazánku ze sýrů: krémový sýr utřeme se strouhaným sýrem, podle potřeby přisolíme a ochutíme utřeným česnekem. Jako doplněk čerstvé ředkvičky.

Brambory s houbami na kyselo

1 kg brambor, 200 g čerstvých hub, 80 g cibule, 60 g másla nebo rostlinného tuku, 40 g polohrubé mouky, 2 vejce, 0,2 l kysané smetany nebo šlehačky, 0,2 l mléka, kopr, bobkový list, kmín, pepř, sůl

Oloupané brambory uvaříme v osolené vodě s kmínem, pepřem a bobkovým listem. Jemně nasekanou cibuli zpěníme na části másla nebo rostlinného tuku, přidáme nakrájené houby, sůl, kmín a vše podusíme. Ze zbylého másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme mlékem a dobře povaříme. Do povařeného základu přidáme uvařené brambory, podušené houby a uvařená posekaná vejce. Nakonec zjemníme kysanou smetanou, podle chuti osolíme, okyselíme a necháme přejít varem. Do hotového pokrmu přidáme kopr.

Bramborový guláš II

Labužnický bramboirový guláš600 g brambor, 60 g másla nebo sádla, 1 – 2 cibule, mletá paprika, 2 klobásy, lžička hladké mouky, 2 – 3 lžíce smetany, pažitka, sůl

Na tuku zpěníme drobně rozkrájenou cibuli, přidáme oloupané a na tenká kolečka rozkrájené klobásy, osmahneme ji, zasypeme paprikou a přidáme oloupané, na kostky nakrájené syrové brambory. Směs osolíme, do poloviny zalijeme vroucí vodou a dusíme. Když jsou brambory poloměkké, zalijeme je smetanou a rozmíchanou moukou a podusíme. Nakonec přidáme jemně nakrájenou pažitku. Podáváme se zeleninovým salátem.

Obměna: vynecháme uzeninu a do hotového guláše přidáme několik natvrdo uvařených vajec, rozkrájených na čtvrtky.

Brambory zapečené s tvarohem

Střapáče s tvarohem750 g brambor, 0,25 l mléka (nebo smetany), 200 g měkkého tvarohu, 3 vejce, špetka sladké papriky, trochu rajčatového protlaku, sůl

Brambory uvaříme ve slupce, oloupáme, rozkrájíme na plátky a osolíme. Tvaroh rozmícháme s mlékem, rajčatovým protlakem a žloutky, okořeníme sladkou paprikou, osolíme a nakonec do něho lehce vmícháme tuhý sníh z bílků. Brambory skládáme ve vrstvách do vymaštěného pekáčku nebo zapékací misky a každou vrstvu proložíme upraveným tvarohem. Poslední vrstva jsou brambory, které pomastíme rozpuštěným máslem. Zapékáme v troubě asi 30 minut.

Bramborové škubánky

1 kg brambor, 350 g hrubé mouky, 150 g másla, tvaroh na strouhání, sůl

Oloupané brambory rozkrájíme, zalijeme 0,5 l slané vody a uvaříme je do poloměkka. Pak část vody slijeme, k bramborám přisypeme prosátou mouku a obrácenou vařečkou uděláme do brambor několik otvorů až ke dnu, aby unikající pára mohla propařit mouku. Nádobu přikryjeme na teple (nejlépe na plotýnce) necháme brambory dovařit a mouku propařit (asi 10 minut). Pak rozšťoucháme a do hladka vymícháme. Lžicí namočenou v rozpuštěném tuku vykrajujeme škubánky. Sypeme je podle chuti strouhaným tvarohem a mastíme rozpuštěným máslem.

Obměna: škubánky můžeme sypat umletým makem a omastit sádlem. Chutné jsou i posypané strouhaným perníkem.

Poznámka: zbylé škubánky můžeme opéci na sádle a podat se salátem.

Bramborové knedlíky se švestkami

200 g vařených brambor, 300 g hrubé mouky, 2 – 3 lžíce mléka, 2 vejce, sůl, 750 g švestek, 80 g másla, 50 g mletého maku nebo strouhaného tvarohu, 50 g cukru

Studené vařené brambory rozstrouháme, smícháme s moukou, osolíme, přidáme rozkvedlaná vejce, podle potřeby mléko a vypracujeme tužší těsto. Do rozváleného nebo na malé dílky rozkrájeného těsta zabalíme omyté a osušené švestky, knedlíky dobře uzavřeme a vložíme do vroucí vody. Vaříme asi 7 – 8 minut. Okapané mastíme máslem a sypeme tvarohem nebo makem a cukrem.

Bramborák

Bramborák s masovou směsí 1 kg syrových brambor, ½ šálku mléka, 2 vejce, 100 g hladké mouky, česnek, majoránka, sůl, 150 g tuku

Oloupané syrové brambory ustrouháme nebo umeleme na strojku na maso nebo rozmixujeme. Vodu vymačkáme, brambory osolíme, zalijeme mlékem, přidáme vejce, koření, česnek a zamícháme trochu mouky. Lžící nabíráme těsto a klademe do horkého tuku hromádky, které rozetřeme na placičky. Pečeme po obou stranách do zlatova, až jsou křupavé. Podáváme s hlávkovým salátem. Vynecháme-li česnek, můžeme bramboráky potírat povidly nebo rozvařenými jablky.

Slovenské halušky s brynzou

1 kg brambor, 220 g polohrubé mouky, 2 vejce, sůl, 120 g slaniny, 250 g brynzy, pažitka

Oloupané syrové brambory rozstrouháme, osolíme, přidáme rozšlehaná vejce, mouku a umícháme hladké těsto. Na zvlhčené prkénko dáme vrstvu těsta a nožem oddělujeme tenké podlouhlé kousky, které vhazujeme do vroucí osolené vody a vaříme 6 minut. Uvařené halušky propláchneme teplou vodou, necháme okapat a dáme do nahřáté mísy. Omastíme je rozškvařenou slaninou a promícháme s rozdrobenou brynzou. Podáváme horké posypané drobně nakrájenou pažitkou.

Pramen: Šimek, J.: Brambory a bramborové pokrmy